Proč navštívit Záhřeb? | CK Atlas Adria
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. Další informace

Aktuálně

  • Aktuální informace pro klienty více

Proč navštívit Záhřeb?

11.12.2017 | CK Atlas Adria

Město Záhřeb je hlavním městem Chorvatska a se svým necelým milonem obyvatel je na prvním místě v žebříčku největších měst tohoto státu.

Najdeme ho v severozápadní části země, nedaleko hranic se Slovinskem. Záhřeb je sídlem parlamentu, vlády a arcibiskupství. Díky dálniční a železniční křižovatce je důležitým dopravním uzlem a kvůli počtu vysokých škol je i centrem vzdělání.

Porovnáme-li ho s Prahou, která je rozlohově o něco menší, má velice podobnou architekturu, ale co se týče městského ruchu, je jejím přesným opakem. Místo o rušném velkoměstě mluvíme spíše o poklidném městě, kde převažuje klid a pohoda.

Tento pocit pohody umocňuje i velké množství pěších zon. Tyto zony jsou plné cukráren, restaurací a kaváren a díky nim jsou tyto ulice jednou z největších dominant celého města.             

Záhřeb jako takový tvoří mladší Dolní město, což je dnes nejživější část celého města, které vznikalo od poloviny 19. století a historické jádro, Horní město, spolu se středověkým Kaptolem. Horní město, Gradec,  řadíme k nejlépe zachovaným historickým centrům v Chorvatsku. 

Kaptol Zagreb

Kaptol, Zagreb (foto wiki)

Zatímco Dolní město je centrem společenského života, obchodu a kultury, jehož živé ulice doplňují nejen významné budovy, ať už kulturní nebo školské, ale i velká náměstí, která nesou jména významných osobností, tak Horní město, jehož dominantou je gotický kostel sv. Marka a je taktéž sídlem vlády a parlamentu, je významné hlavně z hlediska historického.

Kostel svatého Marka Zagreb

Kostel sv. Marka

Toto město je také důležité z hlediska dopravy. Ať už díky svému silničnímu pokrytí, protože přes Záhřeb prochází většina chorvatských silničních tahů a taky proto, že se Záhřebu vede 5 dálnic, které směřují do celého Chorvatska. Záhřeb je též důležitý kvůli své železniční síti a taky nedaleko tohoto města najdeme Záhřebské mezinárodní letiště, které je hlavním letištěm pro tuto zemi. 

Záhřeb má taktéž řadu pamětihodností. Nejvíce jich najdeme v Horním městě, Gradci.

Leží tu například Věž Lotrščak, která stojí na jižním okraji města a je z ní poutavý výhled na celé město a v této věži je také městské muzeum.

Adventní trhy v Záhřebu

Pokud si myslíte, že Chorvatsko žije pouze v létě, není tomu tak. Záhřeb vyhrál titul Nejlepší evropské vánoční trhy v roce 2016 a 2017.

Více o adventní trzích a nabídka zájezdů.